Čo je tradičná čínska medicína
Pohľad na človeka cez prizmu tradičnej čínskej medicíny, ktorej korene siahajú do obdobia viac ako 2 000 rokov pred naším letopočtom, je pohľadom na neho ako celok. Na jeho spôsob života, správanie sa, vzájomné medziľudské vzťahy, ale aj jeho vzťah k svojmu okoliu a prírode. Hlavne však jeho vzťah k sebe samému, čiže jeho starostlivosť o svoje telo a dušu.
Tento základný princíp nazývaný aj holistický prístup k človeku je overený a potvrdený stáročiami. Nachádza svoje uplatnenie dodnes a je úspešne využívaný pri aplikácii princípov liečby chorôb aj v súčasnosti.
Zdravie v rovnováhe: Tajomstvá tradičnej čínskej medicíny
Každá choroba, alebo iná telesná, ale aj duševná nepohoda je podľa tradičnej čínskej medicíny dôsledkom narušenia energetickej rovnováhy v tele.
Narušiteľmi tohto vzácneho rovnovážneho stavu nášho zdravia, môžu byť mnohé vnútorné aj vonkajšie faktory, ktorých vplyv si často ani neuvedomujeme.
Napríklad sedavý spôsob zamestnania, časté premýšľanie, nadmerné prejavovanie emócií pozitívnych ako aj negatívnych, prechovávanie strachu a obáv alebo aj náhle klimatické zmeny nevynímajúc akútne zranenia s ich následkami.
To všetko, ako aj mnoho ďalších vplyvov v nás dokáže vyvolať pocit nepohody, diskomfortu a viesť k symptomatickým prejavom ústiacim do chorobného stavu.
Ľudia sa s tým stretávali už mnoho storočí pred nami. Snažili sa pochopiť príčinu chorôb a nájsť vhodný spôsob riešenia zdravotných ťažkostí.
Keďže v tom čase nebola možnosť predpísania synteticky vyrobených liekov, aplikovali spôsoby a metódy tým, čo im bolo dostupné a skúsenosťami overené.
Účinnosť aplikácie postupov podľa tradičnej čínskej medicíny je platná dodnes a úspešne praktizovaná pri riešení rôznych zdravotných ťažkostí.